Cheat day to oszukany dzień w naszej diecie. Jesteś na diecie i zastanawiasz się, czy to opcja dla Ciebie? Boisz się utraty osiągniętych do tej pory efektów? Nie wiesz, co jest mitem, a co prawdą w tym co słyszysz o tym dniu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Czym dokładnie jest cheat day i cheat meal?

Cheat day z języka angielskiego oznacza „oszukany dzień”. Dla osób na starających się zrzucić zbędne kilogramy to dzień przerwy od diety, w którym możemy pozwolić sobie zjedzenie normalnie zakazanych dla nas produktów takich jak słodycze czy fast food. Ma za zadanie dać chwilę wytchnienia od codziennych restrykcji i pomóc w wytrzymaniu dłuższego czasu na diecie.

Zacznijmy od tego, co to jest cheat day. Najprościej opisać go jako dzień przerwy od restrykcyjnej diety redukcyjnej, w którym możesz pozwolić sobie na produkty na co dzień zakazane, np. fast food, słodycze czy inne produkty wysokokaloryczne i wysoko przetworzone. Z założenia ma być chwilową przerwą w diecie redukcyjnej i pomóc w utrzymaniu jej ciągłości, jednocześnie dając osobie chwilę wytchnienia. Mimo iż jest mylony z cheat meal są to dwa różne pojęcia.

Cheat meal to „oszukany posiłek”. Innymi słowy, jest to jeden wybrany posiłek, który może znacznie różnić się od Twojej codziennej diety. Cheat meal jest zdrowszy i bezpieczniejszy niż całodzienne obżarstwo dowolnymi produktami spożywczymi. Dodatkowo w przeciwieństwie do cheat day można go stosować nie tylko w diecie redukcyjnej i ma mniejszy wpływ na niekorzystne wahania wagi.

Cheat day- dlaczego warto go stosować?

  • Odpoczynek od ciągłego pilnowania diety.
  • Przyspieszyć metabolizm i pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.
  • Daje poczucie szczęścia z otrzymania nagrody za codzienną ciężką pracę.
  • Zmniejsza poczucie winy, które może wystąpić, gdy zamiast „oszukanego dnia” podkradamy nasze lubione przysmaki.
  • Uzupełnia niedobory witamin, tłuszczy i cukrów, które mogą wystąpić przy diecie redukcyjnej.
cheat day
Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony cheat day może przynieść nam korzyści nie tylko psychologiczne, ale i poprawić nasze zdrowie.

Cheat day- dlaczego nie warto go stosować?

  • Cheat day może spowodować zapoczątkowanie u nas niekorzystnych nawyków żywieniowych. Na początku Twojej przygody z dietą taki „oszukany dzień”, czy nawet posiłek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaczynasz wtedy budować niezdrową relację z jedzeniem oraz przyzwyczajasz się do nieadekwatnie przyznawanych nagród.
  • Pogłębia uzależnienie do niezdrowej żywności takich jak: słodycze lub fast food. Po zrobieniu cheat day lub nawet cheat meal ciężej nam znów wrócić do zdrowych nawyków.
  • Pogorszenie samopoczucia przez spożycie za dużej ilości cukru i tłuszczów.
  • Zwiększenie objętości żołądka, przez co następuje problem z kontrolą apetytu.
  • Przesuwa się data osiągnięcia naszej idealnej wagi.
  • Duża ilości kalorii przyjęta w jednym posiłku doprowadza do przekształcenia energii w tkankę tłuszczową, co niweluje nasze dotychczasowe efekty, dodatkowo nagły wzrost insuliny (duża ilość słodyczy w „oszukanym dniu”) jeszcze bardziej spotęguje ten proces.

Jak stosować cheat day?

Powinieneś szczegółowo i z wyprzedzeniem zaplanować swój „oszukany dzień”. Najlepiej wybrać sobie w tygodniu jeden dzień, w którym będziemy mieli zielone światło dla wszystkich zakazanych potraw. Warto w planowaniu uwzględnić ważne dla nas okazje np. urodziny czy święta, ponieważ w te dni utrzymanie diety będzie dla nas trudniejsze niż w pozostałe. Taki jeden dzień nie powinien wpłynąć na naszą wagę. Bycie na diecie zmienia poczucie smaku i sytości. Słodycze wydają się słodsze, a smażone dania są bardziej sycące i ciężkie.

Sporo osób zastanawia się, jak często może stosować oszukany dzień? W końcu zbyt częste jego stosowanie może zaprzepaścić naszą ciężką pracę.

Co jaki odstęp czasu robić nasz cheat day? Najlepiej nie stosować go częściej niż raz na tydzień. Tak jak wspomnieliśmy wyżej trzeba ustalać terminy cheat day lub cheat meal z wyprzedzeniem, z uwzględnieniem dni specjalnych. Wiele osób na taki czas do oszukiwania wybiera sobotę lub niedzielę, ponieważ w wolny dzień dużo trudniej nam utrzymać dietę.

Ustalając konkretny dzień, kiedy planujemy cheat day lub cheat meal jesteśmy w stanie zaplanować nie tylko energię na ten dzień, ale na cały tydzień. Tym sposobem „oszukany dzień” nie będzie miał wpływu na nasz bilans energetyczny.

Nie stosowanie planu kłóci się z zasadami prawidłowych poluzowań w diecie, ponieważ stosowanie spontanicznych odstąpień od codziennego rygoru wybija nas z rytmu, niweczy dotychczasowe osiągnięcia oraz wybija nas z rytmu.

Tak zaplanowany cheat day niweczy wyrzuty sumienia, ponieważ cała tygodniowa dieta jest szczegółowo zaplanowana oraz nie wpływa na nasze postępy.

Przeczytaj też artykuł „Pokarm dla mózgu- 8 przydatnych wskazówek”: https://codzienniefit.com/pokarm-dla-mozgu-8-przydatnych-wskazowek/