Każdy z nas czasem marzy o zjedzeniu pierogów babci lub spożyciu na obiad robionego przez mamę bigosu. Pewnie nawet Tobie marzą się lody na deser, ale nie takie zwykłe. Chodzi o smak, który poznałeś w dzieciństwie. Te wszystkie sytuacje łączy comfort food. Dowiedz się, czym jest oraz jak je jeść, by zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę.

Co to jest comfort food?

Uważa się, że to pojęcie po raz pierwszy padło w artykule poruszającym temat otyłości w magazynie „Palm Beach” w 1966 r. Autor wysunął hipotezę, że osoby dorosłe w stresie sięgają po jedzenie typu comfort food. Jednak, czym charakteryzuje się to pojęcie?

Według najprostszej definicji są to dania, po których zjedzeniu czujemy poprawę nastroju oraz wewnętrzny spokój. Najczęściej są to dania, które kojarzą się nam z dzieciństwem, bo wtedy je jedliśmy. Mogą to też być produkty spożywcze, po które sięgaliśmy w jakichś miłych dla nas sytuacjach. Tu możemy wspomnieć, że comfort food to nie tylko pożywienie, które wybieramy w trudnych chwilach. Są to potrawy naładowane pozytywnymi emocjami, więc nawet dania świąteczne spożywane raz w roku możemy zaliczyć do tej kategorii.

Ile kalorii ma jedzenie na pocieszenie?

Najczęściej powtarzanym stwierdzeniem o comfort food, jest to, że jest bardzo kaloryczne. Jest to jednak mit. To prawda, że wiele produktów spożywczych, które poprawiają nastrój, jest tuczących oraz tradycyjna kuchnia nie należy do najbardziej dietetycznych, ale i tu znajdziemy wyjątki. Sporo osób może znaleźć produkty, które są zdrowe oraz wprowadzą je w błogi nastrój. W końcu to nie kalorie sprawiają, że mamy na nie ochotę, a emocje z nimi powiązane. Dodatkowo możemy dania takie jak bigos, gulasz czy nawet placki ziemniaczane zmodyfikować. W końcu istnieje mnóstwo wariacji wege tradycyjnych dań, a nawet zdrowych odmian farszy do pierogów czy naleśników. Zawsze też można sięgać po nasze ulubione zupy, które są mniej kaloryczne, a też kojarzą się z miłymi chwilami.

comfort food
Zupa jest jednym z najzdrowszych i najmniej kalorycznym z rodzajów comfort food.

Co decyduje o wyborze jedzenia na pocieszenie?

  • Płeć. Według przeprowadzonych badań to kobiety sięgają po comfort food w chwilach stresu i złego stanu psychicznego. Wybierają wtedy najczęściej słodycze i ciastka. Mężczyźni z drugiej strony wolą spożywać jedzenie na pocieszenie w szczęśliwych dla nich momentach. Sprawdza się u nich jako nagroda za np. sukces w pracy czy inne osiągnięcie. Wybierają najczęściej lody, pizzę, makarony lub zupy. Można wyciągnąć wniosek, że kobiety mają tendencję do wyboru smaków słodkich, za to mężczyźni słonych i wytrawnych. Te badania również wykazały, że kobiety odczuwają większe złagodzenie złego nastroju, ale dochodzi u nich poczucie winy po zjedzeniu słodyczy na poprawę humoru.
  • Wiek. Osoby młodsze wolą wybierać słodkie produkty spożywcze, w przeciwieństwie do osób powyżej 35. roku życia, które wolą smaki słone i wytrawne. To może powodować, że u osób z tej drugiej kategorii zaobserwowano więcej pozytywnych emocji oraz poczucie winy po zjedzeniu ulubionych potraw było mniejsze niż u osób z pierwszej grupy.
  • Tradycja i kultura. Podczas badania przeprowadzonego w latach 2011 i 2015, którego uczestnicy pochodzili z USA, Singapuru i Holandii mieli wskazać zmianę w samopoczuciu po zjedzeniu tradycyjnego rosołu z kurczaka. Wyniki Amerykanów były do siebie podobne i wskazywały poprawę nastroju, w przeciwieństwie do ludzi z Singapuru i Holandii, gdzie ankietowani wskazali na brak zmian. Ten eksperyment pokazuje, jak różnice kulturowe definiują u nas to, co uważamy za comfort food.
  • Życie płodowe. W trakcie ciąży oraz podczas karmienia piersią kształtują się nasze preferencje smakowe. Jeżeli kobieta będąca w ciąży spożywa dużo cukrów i tłuszczy, to dziecko w późniejszych latach będzie zaprogramowane na właśnie te smaki. Z tego wynika, że comfort food naszych mam z okresu ciąży i karmienia piersią jest teraz naszym.

Jakie comfort food wybierać?

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o przyprawy, będą te, które kojarzymy z domową kuchnią. Przykładami mogą być: majeranek, lubczyk, liść laurowy, ziele angielskie, natka pietruszki czy koperek. Warto w daniach typu comfort food umieścić warzywa podawane nam na różne sposoby przez naszych rodziców, np. marchewka, por, burak czy pietruszka. Za zdrową i mało kaloryczną przekąskę mogą nam posłużyć owoce. Najlepsze będą sezonowe, które możesz znaleźć przez trzy czwarte roku.

Podsumowanie

Comfort food, mimo że jest uważane za dania kaloryczne, wcale nie musi takie być. Odpowiednio kontrolowane i zastępowane zdrowymi zamiennikami może poprawić Twój humor, bez poczucia winy i utraty sylwetki.

Przeczytaj też artykuł „Sen a odchudzanie + 10 sposobów na zdrowy sen”: https://codzienniefit.com/sen-a-odchudzanie-10-sposobow-na-zdrowy-sen