Odchudzanie wymaga cierpliwości i odpowiedniego planu działania. Chęć zrzucenia, nawet kilku dodatkowych kilogramów w bardzo krótkim czasie może wywołać niechciany efekt jojo. Celem uzyskania trwałych efektów należy wprowadzić kilka prostych zasad. Ważne są: zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Szybkie zrzucenie kilogramów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dodatkowo pojawi się nawrót zrzuconych wcześniej kilogramów i będzie je trudniej zrzucić.

Co to jest efekt jojo?

Efekt jojo jest to wahanie masy ciała na skutek nieprawidłowej diety. Nazwa tego efektu wzięła się od znanej zabawki, której sposób działania ma obrazować nagły spadek, a następnie równie szybki wzrost masy ciała.

Efekt jojo pojawia się, gdy w ciągu około 5 miesięcy po zaprzestaniu stosowania diety redukcyjnej lub, czego nie powinno się robić, głodówki, nasza masa ciał zwiększa się o 10% wagi, do której zeszliśmy podczas odchudzania. Najczęściej jednak pojawia się już na kilka tygodni po zaprzestaniu stosowania nieodpowiedniej diety. Ciągłe chudnięcie i tycie niekorzystnie wpływa na Twoje zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.

Powody pojawienia się efektu jojo

Za pojawienie się efektu jojo odpowiedzialne są przede wszystkim hormony odpowiedzialne za poczucie głodu i sytości (grelina i leptyna).

  • Leptyna jest produkowana przez komórki tkanki tłuszczowej, jej wydzielanie następuje pod wpływem działania insuliny. Następuje ono po spożyciu posiłku, gdy stężenie glukozy zostaje obniżone do prawidłowego poziomu. Leptyna działa na ośrodek głodu i sytości powodując zmniejszenie naszego apetytu. Dodatkowo ten hormon zwiększa metabolizm i prowadzi do hamowania powstawania tkanki tłuszczowej oraz doprowadza do jej rozkładu. Stosowanie drastycznych diet redukcyjnych lub niezdrowej głodówki może spowodować problemy z wydzielaniem leptyny. To w konsekwencji doprowadza do częstszego odczuwania przez nas głodu, a ostatecznie do niechcianego efektu jojo po zaprzestaniu diety.
  • Grelina jest to hormon białkowy produkowany głównie w komórkach okładzinowych ścian żołądka. Do jej wytworzenia może dojść na dwa sposoby. Pierwszy jest, gdy przetrawiliśmy całą żywność znajdującą się w naszych żołądkach. Proces wydzielenia tego hormonu rozpoczyna się kilka godzin po spożyciu posiłku. Drugi sposób wytwarzania greliny jest przed jedzeniem. Ten hormon ma za zadanie dbanie o odpowiedni bilans energetyczny oraz kontroluje masę ciała. Przez pobudzanie ośrodka głodu i sytości, grelina jest nazywana hormonem głodu. Głodówki powodują zaburzenia w jej wydzielaniu, dlatego są odradzane przy odchudzaniu. Następująca wtedy „nadprodukcja” greliny, co skutkuje zwiększonym łaknieniem, nieproporcjonalnym do naszych potrzeb. To doprowadza do ponownego nabierania wagi (efekt jojo).
efekt jojo
Odpowiednio dobrana dieta hormonalna pomaga utrzymać równowagę hormonalną i uniknąć efektu jojo.

Efekt jojo- zapobieganie

Prawidłowo zaplanowana dieta redukcyjna pomaga uniknąć niechcianego efektu jojo. Planując zrzucenie zbędnych kilogramów:

  1. Weź pod uwagę zapotrzebowanie na energię Twojego organizmu. Możesz je wyliczyć, korzystając z naszego kalkulatora kalorii.
  2. Pamiętaj, by deficyt energetyczny wynosił od 15% do 20% całkowitego zapotrzebowania na energię.
  3. Zrzucanie kilogramów rozłóż w czasie. Jeśli nie chcesz wywołać u siebie efektu jojo, pamiętaj, by dobrać do siebie odpowiednie tempo zrzucania kilogramów. Szacuje się, że zależnie od osoby będzie to maksymalnie od 0,5 do 1 kg.
  4. Zakończ swoją dietę w odpowiednim czasie. Na początku zdecyduj, co chcesz osiągnąć, zbytnie pogłębianie diety może wywołać zaburzenia odżywiania i efekt jojo.

Musisz pamiętać, że wpływ na zrzucenie zbędnych kilogramów bez efektu jojo ma odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca zdrowe tłuszcze, białka oraz węglowodany złożone. Dodatkowo bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia, nawet te o średniej intensywności, będą pomagały Ci spalić zbędne kilogramy. Oprócz tego poprawią Twój humor oraz znacząco polepszą Twoje samopoczucie psychiczne i zapewnią zdrowy wygląd sylwetki. Odpowiednio skomponowana dieta redukcyjna rozłożona w czasie pomaga uniknąć efektu jojo oraz sprawia, że jesteś w stanie zachować swoją wymarzoną wagę.

Zapoznaj się też z ofertą naszych diet, które pomogą osiągnąć Twój cel bez efektu jojo: https://codzienniefit.com/diety/

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to przeczytaj również wpis „Nadmiar wody w organizmie- 6 głównych powodów i przeciwdziałanie”: https://codzienniefit.com/przemiana-materii-6-zalet-i-jak-ja-przyspieszyc/