Osoby, które pilnują, by ich codzienne posiłki były zdrowe i zbilansowane oraz regularnie ćwiczą, jak ciężko jest wytrwać na diecie. Dla osób, które dopiero zaczynają może wydawać się to nawet niemożliwe. Trzeba podejmować nowe trudne decyzje oraz zmienić swoje codzienne MENU. Jednak, czy wytrwać na diecie, naprawdę jest aż tak ciężko? Nie, jeśli zastosujesz triki z naszego artykułu!

Jak wytrwać na diecie?- Stawiaj sobie małe cele (metoda drobnych kroczków)

Dobrze jest wyobrazić sobie efekt diety, który chcemy osiągnąć, jednak trzeba pamiętać, że nie od razu Rzym zbudowano. Wytrwanie na diecie wymaga samozaparcia i cierpliwości. Nie stawiaj sobie odległego celu, jak np. schudnę 20 kg, czyli od razu olbrzymiego kroku, bo możesz przez to stracić równowagę i się wywrócić. Zacznij od drobnych kroczków jak np. -3 kg lub -5 kg. Tym sposobem wytrwasz na diecie i będziesz czuć satysfakcję z osiągniętych celów.

Jak wytrwać na diecie?- Planowanie posiłków

Poświęć kilka minut w tygodniu (możesz wybrać sobie konkretny dzień) na stworzenie swojego MENU na następnych kilka dni. Ten sposób pomaga w przygotowaniu listy potrzebnych produktów spożywczych potrzebnych do stworzenia posiłków na kolejny dzień.

Jak wytrwać na diecie?- Odpowiedzialne zakupy

Po przygotowaniu MENU na tydzień na jego podstawie możemy stworzyć listę zakupów. Tym sposobem, będziesz w stanie stworzyć smaczne i zdrowe dania. Nie zapomnij jednak, idąc na zakupy o kilku ważnych zasadach:

  • Sprawdź, czy na pewno wziąłeś listę i nie kupuj nic spoza niej.
  • Ważne jest, by zjeść coś przed wyjściem na zakupy, ponieważ produkty w sklepie mogą kusić. To z kolej sprawi, że kupisz więcej niepotrzebnych lub niezdrowych smakołyków.
  • Sprawdzaj etykiety i czytaj składy, produkty typu light mogą okazać się mniej zdrowe niż zwykłe.
wytrwać na diecie
Planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem.

Jak wytrwać na diecie?-Nie stosuj głodówek

To prawda, że im niższa kaloryczność posiłku to szybciej tracimy zbędne kilogramy, jednak głodówki lub diety z małą ilością kalorii mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przykładowo 1000 kcal to zapotrzebowanie energetyczne dziecka w przedziale wiekowym od 1 do 3 lat. Dorosła kobieta ważąca około 65 kcal i prowadząca siedzący tryb życia potrzebuje około 2000 kcal. Mężczyzna, który ma podobny styl życia i waży 75 kg, potrzebuje 500 kcal więcej. Przyczyną za małej ilości kalorii w diecie jest gorszy nastrój i samopoczucie oraz zawroty głowy. Dodatkowo bardzo prawdopodobne jest, że przy takiej diecie nie będzie można dostarczyć organizmowi potrzebnych ilości witamin i składników mineralnych. Nie można też zapomnieć, że przy tak skomponowanych posiłkach wyniki naszej diety mogą być oszukane. To oznacza, że zamiast utraty tkanki tłuszczowej tracimy mięśniową. To z kolej zmienia niekorzystnie wygląd naszej sylwetki. Ostatnim problem takiej diety jest efekt jojo, który jest spowodowany, tymże na niskokalorycznej diecie jest ciężej wytrwać i łatwiej wrócić do niezdrowych nawyków.

Jak wytrwać na diecie?- Licz kalorie

Zależnie od Twojej budowy ciała oraz trybu życia, Twoje zapotrzebowanie na kalorie będzie się różniło od innych. Spadek wagi o 0,5 kg wymaga od nas ograniczenia kalorii od 300 kg do 500 kg dziennie. Taka utrata kilogramów jest bezpieczna dla naszego organizmu oraz łagodny deficyt kaloryczny, sprawi, że nie będziemy tak odczuwać głodu. W celu zorientowania się ile potrzebujesz kalorii, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Możesz użyć tego znajdującego się na stronie Codziennie Fit, klikając w dany link: https://codzienniefit.com/kalkulator-kalorii/.

Jak wytrwać na diecie?- Nawadniaj się

Specjaliści zalecają, by kobiety przyjmowały minimum 2 litry płynów dziennie, zaś mężczyźni ponad 2,5 litra. Nie chodzi tu tylko o samą wodę. Do codziennego bilansu nawodnienia wliczamy dodatkowo:

  • wszystkie rodzaje herbat,
  • kawę,
  • kakao,
  • płynne zupy,
  • płynne produkty mleczne.

Organizm ludzki często myli głód z pragnieniem, dlatego przed sięgnięciem po jedzenie warto sprawdzić, czy nie chce nam się pić. W takiej sytuacji sięgnijmy po wodę lub herbatę bez cukru. Nawet jeśli wciąż nam będzie chciało się jeść, to i tak płyn wypełni żołądek, przez co zjemy mniej.

Jak wytrwać na diecie?- Dieta pudełkowa

Sporo osób nie docenia diety pudełkowej, a to właśnie ona może ułatwić Twoje odchudzanie. Pozwala ona zaoszczędzić czas i ułatwić proces odchudzania. Nie będziesz musiał sam planować posiłków, przeliczać kalorii wszystkich użytych składników, sprawdzać, czy zawierają wystarczająco dużo potrzebnych organizmowi składników odżywczych oraz witamin, a także nie będziesz poświęcał czasu na gotowanie!

Poznaj MENU Codziennie FIT, klikając w link: https://codzienniefit.com/menu/. Wybierz swoją ulubioną dietę (tradycyjną, wege lub wege + ryba), wybierz jej kaloryczność i ciesz się smacznym zbilansowanym posiłkiem!

Jeśli wciąż nie wiesz, czego potrzebuje Twój organizm, to skorzystaj z porady naszego dietetyka – ona najlepiej pomoże Ci wybrać dietę dla Ciebie (tel. 517 813 497, e-mail: dietetyk@codzienniefit.com).

Podsumowanie

Pamiętaj zdrowa dieta to nie zło, ale długofalowe działanie, które ma Cię uszczęśliwić. Na początku będzie trudno, ale z czasem stracisz nie tylko zbędne kilogramy, ale też poprawi Twoje samopoczucie i zdrowie. Nawet jeśli zdarzy Ci się podkraść coś spoza swojej listy, to nie miej wyrzutów sumienia, tylko staraj się dalej! Początki są trudne, ale po pewnym czasie będziesz miał mniejszą ochotę na odstępstwa od diety. Uzbrój się w cierpliwość i powodzenia!

Przeczytaj też: „Gluten i 9 objawów celiakii”: https://codzienniefit.com/gluten-i-9-objawow-celiakii/