Macie dylemat czy kawa na diecie jest wskazana? Kawa jest pita z okazji różnych okazji, od pracy w biurze po spotkania w kawiarni ze znajomymi. Pobudza nas oraz przeciwdziała wielu schorzeniom organizmu. Jednak, jak ją pić, by schudnąć? Poznaj 4 zasady, które sprawią, że Twoja ulubiona kawa na diecie będzie wciąż dostępną opcją.

Kawa na diecie (i nie tylko) – plusy

Zanim przejdziemy do zasad, które sprawią, że kawa na diecie wciąż będzie przyjemnością, to przedstawimy Ci kilka zalet jej spożywania. Według artykułu zamieszczonego w brytyjskim czasopiśmie naukowo medycznym The BMJ picie kawy:

☕ zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu średnio o 18%,

☕ ogranicza ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych o około 19%,

☕ zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu 2, stłuszczeniu oraz marskości wątroby.

Dodatkowo według badań opublikowanych w Nephrology Dialysis Transplantation kawa ogranicza ryzyko zgonu u chorych na przewlekłą chorobę nerek. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zapadnięcia na tę chorobę zdrowym osobom.

Kofeina wspomaga proces odchudzania. Nie tylko zwiększa metabolizm, ale też rozpoczyna proces lipolizy i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto zmniejsza apetyt i dodaje nam energii.

Kawa na diecie (i nie tylko) – minusy

Co za dużo to nie zdrowo, dlatego po wypiciu jej za dużej ilości możesz zaobserwować drżenie rąk i problemy z zaśnięciem. Jeśli zaś cierpisz na zespół jelita drażliwego, to kawa może nasilić objawy choroby. W podobnej sytuacji są osoby z chorobą wrzodową. Ten napój nie jest też zalecany ludziom z migrenami, kofeina może wyzwalać jej ataki. Warto więc ograniczyć kawę w przypadku tej przypadłości. Trzeba też pamiętać, że pijąc duże ilości kofeiny, uodparniamy się na jej pobudzające działanie. Kawa ogranicza wchłanianie żelaza, białka oraz wypłukuje magnez, wapń i potas z organizmu. Dodatkowo kawy z powodu zawartości kofeiny nie powinny pić kobiety w ciąży, ponieważ może ona spowodować niską masę urodzenia.

kawa na diecie
Kawa na diecie może wspomagać Twój metabolizm.

Zasada 1: Wybieraj mądrze dodatki

Skoro poznaliśmy wady i zalety picia kawy, to możemy przejść do zasad. Kawa na diecie powinna być spożywana z odpowiednimi dodatkami. Oczywiście najlepiej pić małą czarną kawę z ekspresu. Ziarna kawy mają kaloryczność 0,5 kcal/ 100 g. Daje to nam 2 kcal do 4 kcal na 250 ml. Espresso dodatkowo polepsza wydzielanie soku żołądkowego, co prowadzi do przyspieszenia trawienia.

Odrzuć cukier i kaloryczną śmietankę. W przypadku, gdy nie chcesz pić samego naparu, to dodaj 0,5% lub 1,5% mleko. Z tego powodu unikaj tzw. kaw instant, ponieważ zawierają one słodziki i śmietankę w proszku.

Dodatkami, które możesz stosować, są: cynamon i kardamon. Polepszają one smak kawy oraz zwiększają właściwości antyoksydacyjne.

Zasada 2: Czas picia kawy

Kawę najlepiej wypić po posiłku, inaczej może podrażnić układ pokarmowy, wywołać niestrawność i zgagę. W połączeniu z niektórymi lakami lub stresem spożywanie jej na czczo może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka. Podczas stosowania diety warto wypić kawę na około 30 minut przed planowanym treningiem i/ lub około godziny po przebudzeniu. Tu warto podkreślić, że sama kawa nic nie zdziała, trzeba dbać o zdrowe i zbilansowane posiłki oraz zapewnić sobie odpowiednią aktywność fizyczną.

Zasada 3: Ilość

Wcześniej mówiliśmy, że kawa na diecie wspomaga zrzucenie kilogramów, jednak nie powinniśmy z nią przesadzić. Najlepiej jeśli będziemy pić między 3 a 4 filiżanki na dzień. Przekroczenie tej porcji, może źle wpłynąć na stan Twojego zdrowia.

Zasada 4: Rodzaj i sposób przygotowania

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednich zasadach, najlepsza jest mała czarna, jednak jest dla niej alternatywa. Zielona kawa zawiera więcej polifenoli niż zwyczajna, a więc jeszcze korzystniej wpływa na organizm. Dodatkowo wpływ na ilość polifenoli, ale też kofeiny ma sposób przygotowania. Najlepszy jakościowo jest gatunek robusta.

Podsumowanie

Kawa na diecie jest czymś całkowicie możliwym, a nawet wspierającym zrzucanie zbędnych kilogramów. Trzeba przestrzegać tylko kilku prostych zasad oraz pamiętać, o umiarze oraz ruchu i zbilansowanej diecie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to przeczytaj również „Zioła wspierające odchudzanie- Top 6”: https://codzienniefit.com/ziola-wspierajace-odchudzanie-top-6/