Mity żywieniowe są wciąż obecne. Faktem jest, że więcej osób teraz sprawdza co je. Internet pomaga w tym zadaniu, będąc kopalnią wiedzy, nawet na temat odżywiania, ale jest tam również pełno stereotypów i nieprawdziwych stwierdzeń. Trzeba więc sprawdzać, jak pod lupą, źródła informacji, żeby stosowane przez nas restrykcje nie zaszkodziły. W tym miejscu obalimy największe mity żywieniowe, które na pewno słyszałeś, a może nawet w niektóre wierzysz.

Mity żywieniowe- Gluten i laktoza wyłącznie szkodzą

Wykluczanie glutenu bez konsultacji z lekarzem może spowodować poważne problemy zdrowotne. U osób przechodzących na dietę bezglutenową bez wyraźnych wskazań medycznych, wzrasta ryzyko niedoborów witamin z grupy B, składników mineralnych (np. żelaza, cynku, magnezu) oraz błonnika. Sporo produktów bezglutenowych nie jest też najsmaczniejsza, dlatego duża ich część zawiera sztuczne polepszacze smaku, które mogą na dłuższą metę szkodzić. Wyeliminować gluten powinny osoby cierpiące z powodu: celiakii, nadwrażliwości lub alergii na gluten. W tych wypadkach eliminacja tego białka jest niezbędna do przeprowadzenia leczenia, ale przed zmianą diety należy skonsultować się z lekarzem.

Zaprzestanie spożywania produktów spożywczych zawierających laktozę przez osoby, które nie mają stwierdzonej nietolerancji laktozy może przynieść wiele problemów. Całkowite wyeliminowanie tego cukru spowoduje, że enzym odpowiedzialne za jego trawienie przestanie działać.

Mity żywieniowe- Nie można jeść po 18

Ten mit, mimo iż długo funkcjonował okazał się być nieprawdą. Nasz ostatni posiłek warto zjeść od dwóch do trzech godzin przed snem. Najlepiej wybierać lekkostrawne potrawy, które nie będą obciążały naszego organizmu. Zbyt wczesne jedzenie lub jego brak, może doprowadzić do wielu problemów np. gorsza jakość snu, bóle głowy, zmęczenie.

Mity żywieniowe- Jajek trzeba unikać z powodu cholesterolu

Cholesterol w jajkach nie jest tak straszny, jak myślimy, dodatkowo nie wpływa na swój poziom we krwi, jak np. tłuszcze nasycone. Specjaliści mówią, że zjedzenie jednego lub dwóch jajek dziennie jest bezpieczną ilością. Nie mają one co prawda wpływu na choroby serca, za to są źródłem wielu witamin i minerałów.

Mity żywieniowe- Cytrusy są najlepszym źródłem witaminy C

Prawdą jest, że cytrusy zawierają duże ilości witaminy C (pomiędzy 40 mg, a 60 mg/ 100 g), jednak są owoce i warzywa mające jej więcej. Przykładowo: owoce dzikiej róży – 1500 mg/100 g, czarna porzeczka – 183 mg /100 g, a natka pietruszki – 178 mg /100 g.

Mity żywieniowe- Ostre przyprawy są odpowiedzialne za powstawanie wrzodów żołądka

Wrzody żołądka (inaczej choroba wrzodowa żołądka) powstają głównie z powodu zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Na kolejnych miejscach znajduje się nadużywanie niektórych leków przeciwbólowych i stres, a dopiero potem dieta, jednak ostre przyprawy nie są czynnikiem wywołującym wrzody żołądka. Mają one tendencję do zaostrzenia objawów choroby wrzodowej, ale same w sobie jej nie wywołują.

mity żywieniowe
Ostre przyprawy, mimo że pogarszają stan zdrowia przy chorobie wrzodowej żołądka, to wcale jej nie wywołują.

Mity żywieniowe- Unikanie posiłków pomaga w odchudzaniu

Prawidłowe odchudzanie polega na regularnym dostarczaniu energii z pożywienia, a nie unikaniu posiłku lub nawet kilku. Gdy po długiej głodówce zjemy obfity posiłek, „podskoczy” nam w gwałtowny sposób poziom insuliny. To doprowadzi do wzrostu produkcji kwasów tłuszczowych i ich zwiększonego magazynowania, innymi słowy zostanie odłożony w postaci kolejnej warstwy tkanki tłuszczowej.

Mity żywieniowe- Owoce można jeść bez ograniczeń

Fruktoza jest to cukier prosty występujący w owocach. Jej nadmiar w organizmie, może prowadzić do otyłości, a nawet cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Wykazano też jej szkodliwy wpływ na wątrobę.

Ten cukier występuję również w innych produktach np. pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego, przez co jego poziom jest trudny do upilnowania w codziennej diecie. To prawda, że owoce dostarczają nam dużo witamin i cennych składników odżywczych, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców w 5 porcjach dziennie.

Mity żywieniowe- Picie kawy wyłącznie szkodzi

To prawda, że picie kawy ciągnie ze sobą kilka negatywnych konsekwencji takich, jak: osłabienie pamięci, problemy z zasypianiem lub zwiększenie ryzyka serca, jednak w większości wypadków te objawy pojawiają się, jeśli jest pita w nadmiarze. Mitem jest również, że wypłukuje duże ilości magnezu. To zjawisko następuje dopiero po przekroczeniu 4 filiżanek kawy dziennie. Wtedy wypłukiwanych jest 4 mg magnezu w przeciągu 24 godzin. Trzeba pamiętać, że jedna filiżanka kawy zawiera 7 mg magnezu.

Po kawę warto sięgać, ponieważ odpowiednio przygotowana:

  • przyspiesza metabolizm,
  • jest bogata w antyoksydanty,
  • ogranicza rozwój próchnicy zębów,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów i Parkinsona,
  • wpływa pozytywnie na wątrobę.

Mity żywieniowe- Oliwa z oliwek to najzdrowszy z tłuszczy

To prawda, że oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe Ω-3, które stanowią 0,67% jej składu oraz witaminę E i antyoksydanty. Jednak są oleje, które posiadają w swoim składzie o wiele więcej tych kwasów. Przykładami mogą, być: olej rzepakowy (11,25%) oraz olej lniany, który ma ich aż 54,52%.

Mity żywieniowe- Twaróg to najlepsze źródło wapnia

Od twarogu o wiele lepszym źródłem wapnia jest np. ser żółty lub sardynki. Dla zaspokojenia dziennego zapotrzebowania tego pierwiastka (800 mg) trzeba zjeść aż 4 kostki twarogu lub tylko dwa plasterki żółtego sera, lub 200 g sardynek.

Przeczytaj również „Jak wytrwać na diecie?- 7 sposobów”: https://codzienniefit.com/jak-wytrwac-na-diecie-7-sposobow/