Specjaliści od żywienia zalecają pięć posiłków dziennie w odstępach od 3 do 4 godzin. Jednak czy jest to optymalna ilość i jak ona wpłynie na nasze zdrowie i sylwetkę?

Pięć posiłków dziennie- zdanie specjalistów

Instytut Żywności i Żywienia stworzył Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności fizycznej w celu obrazowego przedstawienia zapotrzebowania przez organizm na poszczególne produkty z różnych grup żywieniowych oraz rodzaje i ilość potrzebnego nam wysiłku fizycznego. Właśnie do tej piramidy został dołączony dokument z 10 wskazówkami na temat zdrowego odżywiania. Pierwsza rada dotyczy spożywanych posiłków. Według zaleceń powinniśmy jeść 4 – 5 posiłków dziennie co 3 – 4 godziny. 

Najważniejsze są kalorie

Nawet jeśli stosujesz regularne pięć posiłków dziennie, to na twoje odchudzanie największy wpływ mają kalorie . Nadmiar kalorii będzie prowadził do przybierania na wadze, jeśli będziesz ich spożywać, więcej niż potrzebujesz. W przypadku, gdy dostarczysz swojemu organizmowi mniej kalorii, niż wskazuje twoje całkowite zapotrzebowanie. W tych wypadkach nieważne czy podzielisz swoje jedzenie na trzy, czy pięć posiłków dziennie, jeśli jesteś zdrowy, to nic to nie zmieni. Inaczej jest w przypadku np. cukrzycy lub chorób tarczycy. W tych wypadkach trzeba indywidualnie dobierać ilość i czas serwowania posiłków.  

Wyliczając swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, trzeba brać pod uwagę takie parametry jak: płeć, wiek, wzrost, aktualna waga i prowadzony styl życia. 

Oblicz swoje zapotrzebowanie na kalorie korzystając z naszego kalkulatora: https://codzienniefit.com/kalkulator-kalorii/

pięć posiłków
Przykładowa dieta złożona z pięciu posiłków.

Odstępy między posiłkami

Jest kilka zasad dotyczących odstępów między spożywanymi posiłkami. Są to zasady dotyczące zarówno diety złożonej z trzech posiłków jak i tej zawierającej 5 posiłków dziennie.

 1. Śniadanie zjedz do 1 godziny po obudzeniu.
 2. Pozostałe posiłki spożywaj w regularnych odstępach (zależnie od ich ilości od 2,5 do 5 godzin).
 3. Ostatni posiłek zjedz od 2 do 3 godzin przed spaniem.

Pięć posiłków dziennie- zalecane rozłożenie energii

Naszych pięć posiłków dziennie najlepiej rozłożyć na w stosunku:

 • Śniadanie- od 25% do 30% energii potrzebnej organizmowi w ciągu jednego dnia
 • Drugie śniadanie- od 5% do 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego
 • Obiad- od 30% do 35% energii potrzebnej organizmowi w ciągu jednego dnia
 • Podwieczorek- od 5% do 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego
 • Kolacja- od 15% do 20% energii potrzebnej organizmowi w ciągu jednego dnia

Pięć posiłków dziennie- przykładowe godziny:

 • Śniadanie- 7:00
 • Drugie śniadanie- 10:00
 • Obiad- 13:00
 • Podwieczorek- 17:00
 • Kolacja- 20:00

Jeśli zaciekawił cię ten artykuł, przeczytaj też Regularne posiłki- czy jedzenie co 3 godziny pomoże nam schudnąć?: https://codzienniefit.com/%zamowienie%/?preview_id=51598&preview_nonce=37b7da3429&preview=true&_thumbnail_id=2270