Specjaliści od żywienia zalecają pięć posiłków dziennie w odstępach od 3 do 4 godzin. Jednak czy jest to optymalna ilość i jak ona wpłynie na nasze zdrowie i sylwetkę?

Pięć posiłków dziennie- zdanie specjalistów

Instytut Żywności i Żywienia stworzył Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności fizycznej w celu obrazowego przedstawienia zapotrzebowania przez organizm na poszczególne produkty z różnych grup żywieniowych oraz rodzaje i ilość potrzebnego nam wysiłku fizycznego. Właśnie do tej piramidy został dołączony dokument z 10 wskazówkami na temat zdrowego odżywiania. Pierwsza rada dotyczy spożywanych posiłków. Według zaleceń powinniśmy jeść 4 – 5 posiłków dziennie co 3 – 4 godziny. 

Najważniejsze są kalorie

Nawet jeśli stosujesz regularne pięć posiłków dziennie, to na twoje odchudzanie największy wpływ mają kalorie. Nadmiar kalorii będzie prowadził do przybierania na wadze, jeśli będziesz ich spożywać, więcej niż potrzebujesz. W przypadku, gdy dostarczysz swojemu organizmowi mniej kalorii, niż wskazuje twoje całkowite zapotrzebowanie. W tych wypadkach nieważne czy podzielisz swoje jedzenie na trzy, czy pięć posiłków dziennie, jeśli jesteś zdrowy, to nic to nie zmieni. Inaczej jest w przypadku np. cukrzycy lub chorób tarczycy. W tych wypadkach trzeba indywidualnie dobierać ilość i czas serwowania posiłków.  

Wyliczając swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, trzeba brać pod uwagę takie parametry jak: płeć, wiek, wzrost, aktualna waga i prowadzony styl życia. 

Oblicz swoje zapotrzebowanie na kalorie korzystając z naszego kalkulatora: https://codzienniefit.com/kalkulator-kalorii/

pięć posiłków
Przykładowa dieta złożona z pięciu posiłków.

Odstępy między posiłkami

Jest kilka zasad dotyczących odstępów między spożywanymi posiłkami. Są to zasady dotyczące zarówno diety złożonej z trzech posiłków jak i tej zawierającej 5 posiłków dziennie.

 1. Śniadanie zjedz do 1 godziny po obudzeniu.
 2. Pozostałe posiłki spożywaj w regularnych odstępach (zależnie od ich ilości od 2,5 do 5 godzin).
 3. Ostatni posiłek zjedz od 2 do 3 godzin przed spaniem.

Pięć posiłków dziennie- zalecane rozłożenie energii

Naszych pięć posiłków dziennie najlepiej rozłożyć na w stosunku:

 • Śniadanie- od 25% do 30% energii potrzebnej organizmowi w ciągu jednego dnia
 • Drugie śniadanie- od 5% do 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego
 • Obiad- od 30% do 35% energii potrzebnej organizmowi w ciągu jednego dnia
 • Podwieczorek- od 5% do 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego
 • Kolacja- od 15% do 20% energii potrzebnej organizmowi w ciągu jednego dnia

Pięć posiłków dziennie- przykładowe godziny:

 • Śniadanie- 7:00
 • Drugie śniadanie- 10:00
 • Obiad- 13:00
 • Podwieczorek- 17:00
 • Kolacja- 20:00

Jeśli zaciekawił cię ten artykuł, przeczytaj też Regularne posiłki- czy jedzenie co 3 godziny pomoże nam schudnąć?: https://codzienniefit.com/%zamowienie%/?preview_id=51598&preview_nonce=37b7da3429&preview=true&_thumbnail_id=2270