W dzisiejszych czasach ciężko zadbać o regularne spożywanie posiłków. Rano nie mamy czasu na śniadanie. Obiadu lub lunchu też nie jemy, gdyż praca/ szkoła tak nas absorbuje, że nie zauważamy głodu. Czy ma to jednak wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Co dają nam regularne posiłki?
Regularne posiłki- zalecenia
Według Instytutu Żywności i Żywienia najzdrowiej jest jeść od 4 do 5 posiłków dziennie (trzy główne dania: śniadanie, obiad i kolacja oraz dwa dodatkowe: drugie śniadanie i podwieczorek), a przerwy między nimi powinny wynosić 3 do 4 godzin. Właśnie takie przerwy powodują, że nie czujemy się głodni i wciąż mamy energię potrzebną naszemu organizmowi.
Wydłużenie czasu między kolejnymi posiłkami może doprowadzić do zwiększenia naszego apetytu. Nasze porcje stanął się większe, a to może spowodować problemu w funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego. Długi przerwy między posiłkami dają też sygnał dla naszego ciała do magazynowania energii. Nasz organizm nie wie kiedy znów znajdziemy coś do jedzenia, dlatego magazynuje pokarm na “trudny okres”.
Długie przerwy między posiłkami często prowadzą do sięgania po przekąski. Zazwyczaj niestety wybieramy te bogate w cukry proste i sól, które dostarczają nam energii, ale za to ich częste spożywanie może prowadzić do otyłości i chorób jej towarzyszącym.
Czy spożywanie regularnych posiłków może pomóc nam schudnąć?
Najczęściej występującym stwierdzeniem przy prawie każdej diecie odchudzającej, jest to, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na regularne posiłki. Musimy pamiętać, że więcej mniejszych posiłków, jest lepsze niż np. 3 duże. Dostarczenie organizmowi większej ilości kalorii na raz, może prowadzić do ich gromadzenia w naszym ciele pod postacią tkanki tłuszczowej. Mniejsze, za to częstsze posiłki dostarczają nam potrzebną do prawidłowego funkcjonowania energię oraz przyspieszają procesy trawienne (pobudzają metabolizm). Trzeba też wspomnieć, że spożywanie posiłków w regularny sposób zaradza spadkom cukru we krwi, co prowadzi do zmniejszenia łaknienia.
Dodatkowe korzyści z diety podzielonej na regularne posiłki
Spadki poziomu cukru we krwi powodują zwiększenie apetytu, ale też rozdrażnienie, uczucie zmęczenia i nerwowość. Regularne posiłki im zapobiegają, co prowadzi do poprawy humoru oraz uczucia, że jesteśmy pełni energii.
Jeśli ciągle o czymś zapominasz i masz problemy z koncentracją, to może właśnie brak regularności w odżywianiu jest tego powodem. Spożywanie naszych posiłków w wyznaczonych porach owocuje dostarczaniem naszemu układowi pokarmowemu odpowiednich substancji odżywczych. Dzięki temu poprawi się twoja zdolność skupienia i pamięć.
Jak powinny wyglądać nasze regularne posiłki?
Mimo że ilość naszych posiłków zależy od prowadzonego przez nas trybu życia (rodzaj pracy, uprawiane sporty itp.), to zalecane jest spożywanie od 4 do 5 niewielkich porcji jedzenia dziennie o określonych porach. Tak jak pisaliśmy już wcześniej w tym artykule, wyróżniamy 3 główne dania: śniadanie, obiad, kolacja oraz 2 dodatkowe: drugie śniadanie i podwieczorek. Pamiętajmy, by mądrze zaplanować każdy z nich. Oto kilka wskazówek, które mogą być w tym pomocne.
Śniadanie:
Pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Według ekspertów ważne jest, by spożyć je do godziny po przebudzeniu. Nasz organizm “przechodzi” z trybu magazynowania energii w ten odpowiedzialny za jej spalanie. Składniki użyte do stworzenia naszego śniadania też są ważne. Powinno ono zawierać duże ilości węglowodanów złożonych, które zapewnią nam energię na cały dzień. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić w nim białko oraz warzywa i owoce.
Kolejne posiłki:
Przerwy między następnymi posiłkami powinny wynosić od 3 do 4 godzin. Pamiętajmy, by będąc na diecie nie jeść dużych porcji posiłków w większych niż zalecane odstępach czasu. Organizm będzie miał problemy z przetrawieniem sporej ilości posiłku dostarczonego na raz. Spowoduje to tylko apatię i osłabienie, doprowadzi do gromadzenia energii w tkance tłuszczowej i nadmiernego wydzielania insuliny. Planując swoją dietę, rozłóż wybrane przez siebie jedzenie na kilka drobnych posiłków.
Sprawdź nasze diety i nie martw się planowaniem regularnych posiłków: https://codzienniefit.com/diety/