Sporo osób uważa, że na diecie powinniśmy zrezygnować z wszelkiego rodzaju słodkości, ale czy na pewno? Zbytnie ograniczenia mogą przecież doprowadzić do tzw. “efektu jojo”. Odpowiedzmy sobie, więc na dwa pytania. Czy słodycze w diecie są możliwe? Czy istnieją zdrowe łakocie?
Słodycze w diecie- tak czy nie?
Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie, czy słodycze w diecie to na pewno dobry pomysł? Rozwiązanie tego problemu nie jest tak proste, jakby się zdawało. Przesadzić podczas odchudzania można w obie strony: zarówno podchodzić za bardzo rygorystycznie, jak i nie trzymać się podstawowych zasad.
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, od czego zależy spadek masy ciała? Pierwszym krokiem w odchudzaniu jest określenie swojego zapotrzebowania na energię, jak już go mamy warto zrobić sobie 500 kcal deficytu. Już ta zmiana może zdziałać cuda. Jednak to nie wszystko. Musimy też pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiednich substancji odżywczych. Warto tu spojrzeć na Piramidę Zdrowego Żywienia. Bazą naszej diety powinny być warzywa i owoce, będące pierwszym filarem Piramidy. Potrzebne będą też:
- białko w proporcji od 20% do 30% masy ciała,
- węglowodany złożone, około 50% – 60% masy ciała,
- tłuszcze od 15% do 25% masy ciała.
Więc, czy możemy stosować słodycze w diecie? W końcu są bogate w węglowodany proste, podnoszące poziom glukozy we krwi, i tłuszcze, utrudniające spadek wagi. Ich nadmierne spożywanie może prowadzić do otyłości oraz chorób jej towarzyszącym (np. cukrzyca typu 2, miażdżyca, choroby serca, choroba metaboliczna, udar mózgu).
Jednak wszystko zależy. Na nic nie ma prostego rozwiązania i tak jest też tutaj. Odpowiedz sobie na pytanie, czy twoja dieta zawiera owoce, warzywa i jest bogata w niezbędne ilości białka, tłuszczy i węglowodanów złożonych?
- Tak- możesz stosować słodycze w diecie, ale pamiętaj o umiarze.
- Nie- nie sięgaj po słodycze i zmień swoje nawyki żywieniowe
Jeśli zaciekawił cię ten temat, to poczytaj też o przemianie materii:
Czy słodycze mogą być zdrowe?
Tak, ale trzeba pamiętać, że można po nie sięgać tylko czasami, a dieta nie powinna się na nich opierać. Najzdrowsze słodycze charakteryzuje też wysoka kaloryczność, nawet powyżej 500 kcal/ 100 g produktu (wyjątkiem są lody). Przykłady zdrowych słodkości:
- Czekolada- ale tylko ta z wysoką zawartością kakao (najlepiej powyżej 75%), zawiera: węglowodany, niacynę, żelazo i magnez. Zapobiega ona zawałom serca i zakrzepom, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i poprawia nastrój (podnosi poziom serotoniny-hormonu szczęścia).
- Lody- oczywiście chodzi o te domowe, (same mogą mieć 130 kcal/ 100 g, jednak dodatki zwiększają kaloryczność), są źródłem białka, ale też mają właściwości zależne od tego co jest do nich, dodane np. wanilia daje energię, czekolada magnez, a owoce przeciwutleniacze i witaminę C. Pomagają one w przypadku podrażnień błony śluzowej układu pokarmowego.
- Słodycze RAW- surowe desery, zazwyczaj bez dodatkowego cukru (powinny zawierać tylko naturalny z owoców, będących w składzie). Ich bazą są orzechy, kasze, nasiona i owoce. Zależnie od składników mogą zawierać: magnez, cynk, żelazo, a nawet kwasy omega 3.
Skład słodyczy- na co zwrócić uwagę na zakupach?
Większość z nas nie ma czasu na przygotowanie własnych zdrowych przekąsek, które sprawdziłyby się jako słodycze w diecie. Wybierając słodycze w sklepie, powinniśmy zwracać uwagę na ich skład. Na etykiecie produktu zwróć uwagę na:
- Kaloryczność,
- Substancje słodzące- mogą być pochodzenia naturalnego, jak i sztuczne. Dzielimy je na trzy główne kategorie: cukry naturalne (zawierają je wszystkie warzywa i owoce, kaloryczne), modyfikowane (inaczej półsyntetyczne, wolniej absorbowane niż naturalne, w dużych ilościach mogą powodować biegunkę i wzdęcia), oraz syntetyczne środki słodzące (najniebezpieczniejsze dla nas, nie mają żadnych pozytywnych wartości, a ich spożywanie może prowadzić do cukrzycy),
- Tłuszcze utwardzone- zwane inaczej uwodornionymi, najczęściej spotykane w słodyczach ze sklepów,
- Konserwanty i polepszacze smaku.