Wybrać zimny czy ciepły posiłek? W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia sprawia, że przestaliśmy zwracać aż taką uwagę na staranność przygotowywanych przez nas dań, a co dopiero pilnować ich temperatury. Temperatura posiłku ma wpływ nie tylko na smak jedzenia, ale też na nasze zdrowie. Śpieszymy z odpowiedzią, czy warto wybrać zimny, czy ciepły posiłek.
Zimny czy ciepły posiłek- Smak a temperatura dania
Temperatura, tak jak i skład naszych dań, ma ogromny wpływ na wrażenia smakowe spożywanych przez nas potraw oraz uczucie sytości. Najlepiej reagujemy (najbardziej nam smakują) dania bogate w tłuszcz oraz gorące. Właśnie dzięki wysokim temperaturom wydobywamy z dania wszystkie walory smakowe i sprawiamy, że żołądek wydziela więcej soków trawiennych. Za najsmaczniejsze jednak uważane są dania w temperaturze pokojowej.
Zimny czy ciepły posiłek- Plusy i minusy zimnych i gorących dań
Plusy dań gorących:
- Są bardziej atrakcyjne smakowo niż zimne.
- Są bardziej sycące niż potrawy zimne.
Minusy dań gorących:
- Mogą wywoływać podrażnienie śluzówki układu pokarmowego, a nawet choroby refluksowe i wrzody żołądka.
- W niektórych potrawach wysoka temperatura może spowodować tworzenie się szkodliwych dla zdrowia substancji.
- Obróbka termiczna „zabija” niektóre składniki mineralne warzyw i owoców.
Plusy dań zimnych:
- Organizm próbuje sam „ogrzać” potrawę, co prowadzi do spalania kalorii.
Minusy dań zimnych:
- Większe uczucie głodu niż w przypadku dań gorących, a co za tym idzie większe spożywanie kalorii.
- Za niskie temperatury szkodzą zębom.
- Mogą powodować podrażnienia błony śluzowej żołądka.
- Mają mniej intensywny zapach, co skutkuje też słabszym odbieraniem smaków.
Zimny czy ciepły posiłek? Na co się zdecydować?
Jak mogliście zauważyć w akapicie powyżej, obie opcje przynoszą więcej szkód niż korzyści. Co ostatecznie wybrać? Zimny czy ciepły posiłek? Otóż tak jak i w innych dziedzinach życia warto znaleźć złoty środek. Zdaniem specjalistów od żywienia temperatura dań serwowanych na ciepło powinna wynosić od 63 do 70 stopni Celsjusza. Zupy najlepiej spożywać podawane w 75 stopniach Celsjusza, co zapewni nam uczucie sytości. W przypadku potraw podawanych na zimno, ich temperatura powinna oscylować w okolicy 4 stopni Celsjusza.
Zimny czy ciepły posiłek? Co wybrać, gdy mamy problemy z układem pokarmowym?
Oto kilka przykładów chorób układu pokarmowego oraz odpowiednich dla nich temperatur posiłków.
- Przewlekłe choroby wątroby (za wyjątkiem encefalopatii) – posiłki o temperaturze 40 stopni Celsjusza, drobne porcje spożywane 5 do 7 razy na dzień.
- Ostry nieżyt jelit i choroba refluksowa przełyku- dania o temperaturze umiarkowanej.
- Zaparcie nawykowe spastyczne- tak jak w przypadku nieżytu jelita i refluksu poleca się spożywanie posiłków o umiarkowanej temperaturze, dodatkowo warto włączyć picie wody z miodem też o umiarkowanej temperaturze.
- Choroba wrzodowa- posiłki nie mogą być ani za zimne, ani za gorące. Skrajne temperatury mogą doprowadzić do przekrwienia błony śluzowej żołądka.
Zimny czy ciepły posiłek- 10 wskazówek przyrządzania dań na ciepło
Oto kilka zasad, które warto przestrzegać przy przygotowywaniu swoich posiłków, tak, by zadbać o swoje zdrowie, jak i wymarzoną sylwetkę.
Zasady dla przygotowywania warzyw i owoców:
- Owoce i warzywa gotuj w jak najmniejszej ilości wody.
- Warzywa i owoce powinno wrzucać się do wrzątku, a nie od razu do zimnej wody i gotować je razem z nią.
- Owoce i warzywa powinny być gotowane pod przykryciem dla zmniejszenia dostępu powietrza. Wyjątkiem są jednak rośliny zaliczane do kapustnych, one muszą być odkryte aż do momentu zagotowania (powoduje to ulotnienie się substancji nieodżywczych).
- Mrożone owoce i warzywa powinno się poddawać obróbce termicznej bez wcześniejszego rozmrażania.
- Dania z warzyw i owoców powinno się spożywać od razu po przygotowaniu. Ich dłuższe trzymanie w wysokich temperaturach może spowodować wytwarzanie szkodliwych substancji.
Zasady dla przygotowywania dań mięsnych i stworzonych ze składników pochodzenia zwierzęcego:
- Obróbka termiczna produktów z kategorii białkowo-tłuszczowe oraz białkowo-węglowodanowe nie powinna być radykalna, gdyż mogą powstawać szkodliwe dla nas substancje.
- Zagotowane mleko trzeba schłodzić i przechowywać w lodówce.
- Świeże mięso, które chcemy usmażyć, powinniśmy kłaść na rozgrzany tłuszcz. Dzięki temu zabiegowi unikamy utraty cennych składników odżywczych, wycieku „mięsnego soku” oraz nasiąkania potrawy tłuszczem.
- Tłuszczy nie powinno się narażać na długą obróbkę termiczną oraz wysokie temperatury. Takie działania wpływają na ich rozkład, działanie witamin w nich rozpuszczalnych oraz wytwarzanie szkodliwych związków.
- Mrożone potrawy mięsne lub ciasta należy poddawać obróbce termicznej bez wcześniejszego rozmrażania.
Jeśli spodobał Ci się artykuł „Zimny czy ciepły posiłek + 8 wskazówek przyrządzania potraw na ciepło” przeczytaj też „Comfort food oraz 4 czynniki wpływające na jego wybór”: https://codzienniefit.com/comfort-food-oraz-4-czynniki-wplywajace-na-jego-wybor/